HELAL BELGESİ
MSDS
DANIŞMANLIK
ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi
ISO 9001:2015
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
ISO 22000 Gıda Güvenliği (HACCP)
OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği
CE Belgesi / CE İşareti / CE Markalama / CE Belgelendirme
BRC Belgesi
UKRSEPRO Ukrayna İhracat Belgesi
Marka
TSE
Toplam Kalite Yönetimi
Altı Sigma
ISO Eğitimleri
Site Haritası

Altı Sigmanın Beş İlkesi Ve Beş Niçini?

Altı sigma yalnız bir kalite yükseltme yönetimi değildir. Bu yöntemde işin sürekli iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amaçlanır. Bu yönüyle yalın yönetime ve Japonların ?kaizen? tekniğine benzer. Altı sigmada istatistik yöntemleri daha yoğun olarak kullanılır ama bu yöntem, özünde maliyetleri düşürmeyi, müşteri memnuniyetini artırmayı ve şirket kazancını yükseltmeyi amaçlar.

Tanımlama: Önce şirketin hedefleri ve bu hedeflere ulaşmayı zorlaştıran hatalar tek tek tanımlanır. Tanımlama aşamasında genel ve spesifik sorunlar tanımlanır ve ihtiyaçlar tespit edilir.

Ölçme: Bu aşamada sürecin bütünü içindeki sorunlara yol açan temel adımlar ve girdiler için ölçme teknikleri ve standartları belirlenir. Sürecin verimlilik verileri, hedeflenen düzeyle karşılaştırılır. Ölçmede istatistik yöntemleri kullanılır.

Analiz: Üçüncü aşamada sorunların ve hataların kaynağı ile ilgili hipotezler geliştirilir ve bunlarla ilgili araştırmalar ve doğrulamalar ayrıntılı bir şekilde yürütülür. Analiz sırasında en iyi uygulamalarla karşılaştırma yapılarak süreçteki darboğazların ve kopuklukların bulunması amaçlanır. Hata kaynakları içinde birkaç kilit nedene yoğunlaşmak, zaman ve enerji kaybını önler.

İyileştirme: Hatalara yol açan kritik faktörlerin giderilmesi için üretilen fikirler, bu aşamada değerlendirilir ve en olası çözümler denenir. Gerektiğinde yeni süreçler ve örgütlenmeler geliştirilerek hataların en aza indirilmesi için çalışmalar yapılır.

Kontrol: Son aşamada hataları azaltan performansın sürdürülmesi için standart ölçümler yapılır. Ölçümlerin sonucuna göre sürekli iyileştirme hedefine yönelik çalışmalar sürdürülür.

Altı sigma çalışmalarında görev alanların analitik ve eleştirel bir zekâya sahip olması gerekir. Hataların kaynağını bulma konusunda sabırlı ve inatçı bir araştırma becerisine sahip olmak ise çözüm bulmayı kolaylaştırır.

Altı sigma ekiplerinde, hataların kaynağına inmek için ?Beş Niçin? yöntemi kullanılır ve hatanın nedenini bulmak için görevli kişi kendisine beş kez ?Niçin?? diye sorar. Bu yöntemi bir örnekle somutlayalım. Bir kentteki anıtın mermerinin hızla aşındığını varsayalım ve beş niçin sorusuyla çözüme ulaşalım:

1) Anıt niçin aşınıyor? Çünkü mermerler sık sık deterjanla yıkanıyor.

2) Anıt niçin deterjanla yıkanıyor? Deterjan anıta konan serçelerin pisliklerini temizlemek için kullanılıyor.

3) Serçeler anıta niçin konuyor? Serçeler ağını geren örümcekleri yemek için anıtın etrafına üşüşüyor.

4) Örümcekler niçin anıta geliyor? Örümcekler ağlarını gerip tatarcık sineklerini yiyor.

5) Tatarcıklar niçin anıta yöneliyor? Sinekleri, anıtta aydınlatma için kullanılan ampullerin ışığı çekiyor.

Çözüm: Beş niçin sorusundan sonra sorunun çözümünün, anıtın ışıklandırmasına hava iyice karardıktan sonra başlanması olduğu ortaya çıkıyor. Aynı yöntem şirketlerdeki hataların bulunması için kullanıldığında, beş sorudan sonra çözümü yakalamak kolaylaşıyor.

Kaynak: Referans Gazetesi / Faruk Türkoğlu
                                                                                                                                                                                       <<önceki   sonraki>>

Copyright © 2009 Beyoğlu Danışmanlık - Tüm Hakları Saklıdır.
Adres: Osmaniye Mah. Şirin Sok. Tekin Plaza B Blok No:6 Kat:2/2 Bakırköy / İstanbul
TEL: (212) 510 39 71 - FAX : (0212) 510 39 71 GSM : (0532) 350 82 45 E-Posta: bilgi@beyogludanismanlik.com